Inowrocław

Nowa Energia

Aktualności

 • 10.11.2022

  CIECH Soda Polska zakończyła wymianę tysiąca worków filtracyjnych i zapowiada kolejne inwestycje

  CIECH Soda Polska w ostatnich dniach października zakończyła montaż blisko tysiąca nowych worków filtracyjnych, zwiększających efektywność wychwytywania pyłu sodowego. Projekt zrealizowano na terenie instalacji sody monohydratowej w fabryce w Inowrocławiu.

 • 7.11.2022

  Rozmowa z Prezesem CIECH Soda Polska - Tomaszem Molendą na portalu Ino.online

  Temat instalacji termicznego przetwarzania odpadów był jednym z wątków poruszonych w trakcie rozmowy Prezesa CIECH Soda Polska - Tomasza Molendy z redakcją portalu Ino.online. Zachęcamy do lektury wywiadu! Całość rozmowy publikujemy na naszej stronie internetowej.

 • 26.10.2022

  Energia z odpadów może pomóc w transformacji Elektrowni Bełchatów

  Zaprezentowano raport BloombergNEF (BNEF) i Forum Energii (FE), w którym omówiono perspektywy transformacji energetycznej Bełchatowa i funkcjonującej tam elektrowni. Autorzy opracowania uznali, że w perspektywie najbliższych kilkunastu lat 80% utraconej produkcji może zostać zastąpione przez 6-11 GW energii wiatrowej i słonecznej oraz 0,1–1,5 GW mocy dyspozycyjnych zlokalizowanych w promieniu 20-30 km od obecnej elektrowni. Jednym z rozwiązań proponowanych w analizie jest rozważenie budowy instalacji termicznego przetwarzania odpadów w Bełchatowie.

 • 27.09.2022

  Komunikat CIECH Soda Polska w sprawie planów budowy sortowni lub składowiska odpadów komunalnych

  Na prośbę CIECH Soda Polska publikujemy odpowiedź Spółki na pytanie skierowane przez Stowarzyszenia NIE dla Spalarni w Inowrocławiu. Firma potwierdza, że nie prowadzi żadnych prac dotyczących budowy sortowni lub składowiska odpadów i nie ma w planach sprzedaży lub dzierżawy terenów pod tego typu działalność. Poniżej zamieszczamy pełną treść pisma.
   

 • 26.09.2022

  CIECH S.A. i EEW Energy from Waste GmBH współpracują przy budowie instalacji w Inowrocławiu

  CIECH S.A. i EEW Energy from Waste GmBH podpisały umowę dotyczącą współpracy przy projekcie budowy instalacji termicznego przekształcania odpadów w Inowrocławiu. Obie strony ustaliły zakres działań w fazie przygotowania inwestycji w województwo kujawsko-pomorskim. Będzie to pierwszy z trzech etapów realizacji przedsięwzięcia - kolejne dwa zakładające budowę i operacjonalizację nowej instalacji – zostaną określone w przyszłości odrębnymi umowami. W dokumencie ustalono, że w terminie do grudnia 2024 roku nastąpi m.in. pozyskanie niezbędnych decyzji administracyjnych i pozwoleń, kontraktacja robót, a także pozyskanie finansowania budowy instalacji w Inowrocławiu.

 • 05.08.2022

  Wspólne oświadczenie CIECH Soda Polska i firmy EEW ws. rozmowy z Panem Ireneuszem Stachowiakiem na portalu Ino.online

  Nie możemy oczekiwać, że każdy, kto wypowiada się na temat planowanej inwestycji na terenie kompleksu przemysłowego CIECH Soda Polska będzie ekspertem w dziedzinie termicznego przetwarzania odpadów. Niedopuszczalne jest jednak, kiedy źródłem nieprawdziwych informacji jest prezes WFOŚ. Zwłaszcza, że Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, któremu WFOŚ podlega, systemowo wspiera budowę instalacji termicznego przetwarzania odpadów z odzyskiem energii stanowiących istotną częścią nowoczesnej, bezpiecznej i racjonalnej gospodarki odpadami. Jakie przekłamania (bo nie są to po prostu opinie) pojawiły się w wypowiedzi prezesa Stachowiaka?

 • 21.07.2022

  Wizyta przedstawicieli organizacji związkowych w zakładzie EEW w Magdeburgu

  W czwartek i piątek (14 i 15 lipca) przedstawiciele organizacji związkowych, działających w CIECH Soda Polska, uczestniczyli w wyjeździe studyjnym do Magdeburga. Celem wizyty było bliższe poznanie specyfiki działania instalacji termicznego przetwarzania odpadów i przedstawienie całego procesu technologicznego, który pozwala na redukcję opadów przy jednoczesnej produkcji energii elektrycznej i ciepła.

 • 18.07.2022

  Mamy za mało instalacji termicznego przetwarzania odpadów

  W obliczu wyzwań dotyczących efektywnego zagospodarowania odpadów komunalnych, Polska stoi przed koniecznością zwiększenia liczby instalacji termicznego przetwarzania. O potrzebie zintensyfikowania działań w tym obszarze zaapelował wiceprezes NFOŚiGW podczas posiedzenia Parlamentarnego Zespołu ds. Energetyki oraz Transformacji Energetycznej i Górniczej. 

 • 05.07.2022

  NFOŚiGW dofinansuje budowę instalacji termicznego przetwarzania odpadów

  Kolejny krok w kierunku rozwoju instalacji termicznego przetwarzania odpadów komunalnych w Polsce. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej planuje przeznaczyć dodatkowe 3 mld złotych na dofinansowanie inwestycji w tym obszarze. 

 • 21.06.2022

  List otwarty związków zawodowych Ciech Soda Polska

  Pięć central związkowych Ciech Soda Polska wystosowało wspólny apel, w którym apeluja o rzetelne informowanie na temat planowanej na terenie zakładu inwestycji. Treść listu została przekazana również regionalnym mediom. Można go pobrać tutaj. 

 • 26.05.2022

  Odpowiedzi na pytania mieszkańców

  W dniu 12 maja, podczas spotkania Inwestora z mieszkańcami zadawano wiele pytań na temat projektowanej instalacji termicznego przetwarzania odpadów. Nie na wszystkie mieliśmy możliwość odpowiedzieć w sposób wyczerpujący. Dlatego miasto Inowrocław zebrało najważniejsze z nich i poprosiło nas o udzielenie pełnych odpowiedzi i opublikowania ich również na stronie www. Zachęcamy do zapoznania się z odpowiedziami.

 • 16.05.2022

  SPOTKANIE INFORMACYJNO-KONSULTACYJNE

  12 maja 2022 r. w restauracji AS, na terenie zakładów Ciech Soda Polska w Inowrocławiu odbyło się pierwsze, zorganizowane przez Inwestora, spotkanie informacyjno-konsultacyjne dotyczące budowy zakładu termicznego przetwarzania odpadów.

 • 12.05.2022

  Broszura o inwestycji już dostępna

  Przygotowana została broszura dotyczącą inwestycji. Materiał ten zawiera najważniejsze informacje dotyczące planowanej instalacji.

  Broszury będą rozdawane m.in. podczas spotkań informacyjno-konsultacyjnych. Wersję elektroniczną można pobrać tutaj.

 • 05.05.2022

  Spotkanie informacyjne w sprawie instalacji termicznego przetwarzania odpadów w Inowrocławiu. Czwartek, 12 maja, godzina 17.00, restauracja As.

  Serdecznie zapraszamy zainteresowanych mieszkańców na spotkanie poświęcone budowie nowoczesnej instalacji termicznego przetwarzania odpadów. Spotkanie odbędzie się w restauracji As przy ul. Fabrycznej 4 w Inowrocławiu. Inwestorzy przybliżą projekt inwestycji, a następnie odpowiedzą na pytania mieszkańców. 

 • 02.05.2022

  Frank Paasche w rozmowie z portalem informacyjnym ino.online

  Serwis Ino.Online zwrócił się do nas z serią pytań dotyczących projektu budowy instalacji termicznego przetwarzania odpadów w Inowrocławiu. Na wszystkie odpowiedział Frank Paasche, członek zarządu EEW Energy From Waste Sp. z o.o. Zapraszamy do lektury: Spalarnia odpadów. Inwestor odpowiada na nasze pytania.

 • 29.04.2022

  Tomasz Molenda w rozmowie z Gazetą Pomorską o budowie zakładu termicznego przetwarzania odpadów w Inowrocławiu

  Czy instalacja będzie bezpieczna, co inwestycja oznacza dla przyszłości zakładu Ciech Soda Polska, co posłuży jako paliwo, a także czy obawy dotyczące nowej inwestycji są uzasadnione - o tym wszystkim można przeczytać w rozmowie Gazety Pomorskiej z Tomaszem Molendą p.o. prezesa Ciech Soda Polska. Więcej.

 • 20.04.2022

  Uruchomiliśmy dział "Aktualności"

  Na naszej stronie uruchomiliśmy dział "Aktualności". Będziemy w nim na bieżąco informować o postępach w projekcie i zamieszczać wszystkie ważne informacje dotyczące inwestycji. Zachęcamy do regularnego odwiedzania strony.

Projekt dla przyszłości gospodarczej Inowrocławia.

Inowrocław położony jest w województwie kujawsko-pomorskim, około 40 km na południowy wschód od Bydgoszczy. Miasto łączy dwie ważne funkcje: uzdrowiskową i przemysłową. Rozwój obydwu jest ściśle związany z wydobyciem soli. Przemysł solny kształtował miasto przez ponad 150 lat. Pierwsza fabryka sody powstała w 1879 roku w dzielnicy Mątwy.

 Obecnie Inowrocław to jeden z najważniejszych ośrodków przemysłu chemicznego w Polsce. Zakłady Ciech Soda Polska są ważnym ogniwem w gospodarce gminy i powiatu. Zapewniają miejsca pracy dla lokalnej społeczności, są źródłem stabilnych podatków, które trafiają do budżetu miasta. Firma Ciech Soda Polska jest drugim co do wielkości producentem sody kalcynowanej i oczyszczonej oraz trzecim co do wielkości dostawcą soli warzonej w Europie. Taka skala produkcji wymaga ogromnej ilości energii. Obecnie zakład pozyskuje ją z węgla, ale firma stopniowo odchodzi od wykorzystywania paliw kopalnych w produkcji. 

INOWROCŁAW NOWA ENERGIA – to inwestycja, która polega na budowie instalacji termicznego przekształcania odpadów komunalnych wraz z infrastrukturą towarzyszącą. Będzie ona zlokalizowana na terenie kompleksu Ciech Soda Polska w Inowrocławiu. Po zakończeniu inwestycji zaspokoi ona jedną trzecią zapotrzebowania na energię całego zakładu. Projekt realizowany będzie w partnerstwie przez dwie doświadczone firmy – niemiecką grupę EEW Energy from Waste i polską FBSerwis (grupa Budimex). W dobie rosnących cen energii i certyfikatów CO2 instalacja zapewni stabilną przyszłość inowrocławskiemu zakładowi i setkom firm powiązanych z jego funkcjonowaniem. Planuje się, że budowa rozpocznie się w 2024 roku i potrwa niespełna trzy lata, aż do uruchomienia instalacji w 2026 roku.

Planuje się, że budowa rozpocznie się w 2024 i potrwa niespełna trzy lata, aż do uruchomienia instalacji w 2026 r.

Mocne partnerstwo:

Inowrocław. Nowa. Energia.

Partnerzy w projekcie

EEW Energy from Waste od ponad pięćdziesięciu lat zajmuje się projektowaniem, budową, rozbudową, modernizacją, a także bieżącym zarządzaniem instalacjami termicznego przekształcania odpadów. Wszystkie zakłady EEW spełniają rygorystyczne standardy UE. Firma zarządza łącznie siedemnastoma instalacjami termicznego przekształcania odpadów, w których rocznie w energię zamienia się przeszło 5 milionów ton odpadów zasilając miasta i ważne ośrodki przemysłowe. Piętnaście instalacji zlokalizowanych jest w Niemczech, jedna w Luksemburgu i kolejna w Holandii. Firma buduje osiem nowych obiektów.  

Doświadczenie EEW, dzięki ukończonym obiektom, które od wielu lat bezpiecznie działają nie tylko w miastach, ale także w sąsiedztwie obszarów cennych przyrodniczo, pozwala na realizację projektów charakteryzujących się przyjazną dla otoczenia architekturą oraz najbardziej efektywną technologią spalania i oczyszczania spalin. Zakłady EEW są stale modernizowane, są wyposażone w najlepszą dostępną technologię. Wszystkie zakłady zarządzane przez EEW spełniają kryteria BAT (najlepszej dostępnej techniki). EEW prowadzi również zaawansowane badania nad rozwojem technologii termicznego przekształcania odpadów, pracując chociażby nad systemami wyłapywania CO2 ze spalin.

Każdego dnia 1250 pracowników EEW dba o stabilną pracę wszystkich instalacji. Działalność firmy ma pozytywny wpływ na lokalne otoczenie – EEW korzysta z usług wielu lokalnych firm w zakresie utrzymania swoich instalacji.

EEW Energy from Waste Polska Sp. z o.o. jest w pełni spółką zależną grupy EEW.


FBSerwis należy do Grupy Budimex. Jest jednym z największych podmiotów na polskim rynku gospodarki odpadami, który obecnie odbiera odpady od około pół miliona mieszkańców miast i gmin w całej Polsce. Firma zajmuje się również utrzymaniem budynków oraz obiektów przemysłowych (m.in. PGE Narodowy, Port Gdańsk), realizuje utrzymanie letnie oraz zimowe przeszło 1800 km dróg krajowych i autostrad, a także świadczy usługi w zakresie modernizacji oświetlenia ulicznego.   

Do Grupy FBSerwis należą 4 spółki prowadzące instalacje przetwarzania odpadów komunalnych, w tym instalacje mechaniczno-biologicznego przetwarzania odpadów, instalacje do produkcji paliw alternatywnych oraz składowiska odpadów. Nowoczesne technologie stosowane w obiektach należących do Grupy zapewniają bezpieczeństwo wszystkich procesów, minimalizują wpływ przetwarzania odpadów na środowisko, a także umożliwiają efektywny odzysk materiałów w celu ich ponownego wykorzystania. Instalacje te działają na podstawie decyzji pozwoleń zintegrowanych wydanych przez marszałków województw i są bezpieczne dla środowiska naturalnego.


Grupa Budimex, do której należy FBSerwis, jest największą grupą budowlaną w Polsce. Ma doświadczenie nie tylko w realizacji najważniejszych inwestycji infrastrukturalnych w kraju, ale również w sektorze gospodarki odpadami. Budimex był liderem konsorcjum, które wybudowało instalację termicznego przekształcania odpadów w Białymstoku. W Inowrocławiu Budimex zrealizował projekt przebudowy terenów wokół dworca PKP.

Energia z odpadów:
zmiana na lepsze.

Ochrona środowiska i zasobów naturalnych.

INOWROCŁAW NOWA ENERGIA to również inwestycja w ochronę środowiska i zasobów naturalnych. Instalacja dostarczy około 750 GWh energii w postaci pary technologicznej rocznie. To ponad jedna trzecia zapotrzebowania na energię cieplną zakładu Ciech Soda Polska w Inowrocławiu. Odpady komunalne jako źródło energii są alternatywą przyjazną środowisku i zarazem ekonomiczną, ponieważ składają się w ponad 40% z materiałów biogennych, a więc spalanych neutralnie pod względem emisji dwutlenku węgla. Zakład przyniesie również znaczące korzyści w zakresie gospodarki odpadami. Odpady powstające obecnie w gospodarstwach domowych są często zbierane selektywnie i trafiają do sortowni oraz zakładów mechaniczno-biologicznego przetwarzania, gdzie m.in. wydzielane są surowce wtórne. Istnieją jednak odpady, których nie można poddać recyklingowi, chociażby ze względu na ich wielomateriałową strukturę, stopień zabrudzenia czy zawilgocenie. Zgodnie z obowiązującymi przepisami nie można ich też składować. Racjonalnym ekonomicznie i bezpiecznym dla środowiska sposobem zagospodarowania tych frakcji odpadów jest ich termiczne przekształcanie w ściśle kontrolowanym procesie. Zakład będzie w stanie uzyskiwać energię przetwarzając do 310 000 ton takich odpadów rocznie. Uwzględnione zostaną przy tym zarówno odpady regionalne, jak i z innych województw. 

Uwarunkowania prawne UE 

 • Termiczne przekształcanie odpadów jest istotnym elementem gospodarki odpadami w krajach UE. Unia Europejska podejmuje wiele działań, które promują ograniczanie wytwarzania odpadów oraz recykling jako te najbardziej pożądane. Instalacje termicznego przekształcania odpadów pomagają skutecznie likwidować lukę pomiędzy możliwymi do osiągnięcia poziomami recyklingu odpadów a celami w zakresie ograniczenia ich składowania. Ograniczenie składowania odpadów w Europie pozwoli uniknąć emisji szkodliwych dla środowiska gazów, takich jak metan czy podtlenek azotu. Oczywiście proces termicznego przetwarzania odpadów również generuje odpady.

  Te jednak stanowią ok. 30% ich pierwotnej masy, a znaczną część z nich potrafimy użytecznie zagospodarowywać i wykorzystywać w sposób całkowicie bezpieczny. Żużle są surowcem używanym np. w budowie dróg, zastępuje się nimi kruszywa naturalne. Bez problemu odzyskuje się metale, takiej jak żelazo, aluminium czy miedź. Pyły z procesu oczyszczania spalin są magazynowane w szczelnych silosach i wykorzystywane w górnictwie podziemnym do zapełniania wyrobisk w kopalniach na terenie Niemiec. Tam będą również trafiać pozostałości procesu termicznego przekształcania odpadów z Inowrocławia.

Proces dekarbonizacji  

 • Jednym z głównych celów Grupy CIECH, właściciela zakładu w Inowrocławiu i jednocześnie odbiorcy energii z planowanej instalacji, jest promowanie i wdrażania idei zrównoważonego rozwoju. Produkty firmy mają być wytwarzane z poszanowaniem środowiska naturalnego i lokalnych społeczności. Obecnie firma Ciech jest drugim największym odbiorcą węgla po energetyce. Zgodnie z nową strategią Grupy w trosce o środowisko planowane jest zmniejszenie ilości energii potrzebnej w procesach produkcyjnych, ochrona zasobów naturalnych oraz wdrażanie idei gospodarki o obiegu zamkniętym. Dekarbonizacja wpłynie też pozytywnie na konkurencyjność CIECH i obniżenie kosztów związanych z zakupem surowców oraz uprawnień do emisji CO2. Pomoże to zapewnić spółce stabilność i długofalowy rozwój.

Najwyższa efektywność:
Przetwarzanie odpadów w przemysłowej instalacji kogeneracyjnej.

Lokalizacja

Instalacja termicznego przekształcania odpadów powstanie w Inowrocławiu, na terenie przemysłowym należącym do Ciech Soda Polska SA. Instalacja zajmie działkę o powierzchni ok. 3 ha, która znajduje się w obrębie zakładu Ciech Soda Polska, odbiorcy pary. 

Nowa Instalacja stanie się częścią istniejącego od ponad 100 lat kompleksu industrialnego. Dzięki wizualizacjom można zobaczyć jak instalacja będzie wyglądała po oddaniu do użytkowania.

Tryb pracy

Instalacja jest projektowana do pracy ciągłej, przez cały rok. Przerwy technologiczne na prace serwisowe i konserwacyjne, w tym wygaszenie i ponowny rozruch typowo trwają do 3 tygodni w roku. W tym czasie proces termicznego przekształcania nie zachodzi.

Transport paliwa

Paliwo będzie dostarczane samochodami ciężarowymi. Auta  dostarczające odpady poruszać się będą po obwodnicy, a proponowana trasa ich przejazdu omija tereny mieszkaniowe. Szacuje się, że ruch aut ciężarowych, w stosunku do obecnego obciążenia dróg wzrośnie nieznacznie. Z około 80 pojazdów na dobę, które pojawią się na drogach w związku z pracą instalacji, około 3/4 dostarczać będą paliwo, natomiast około 1/4 wywozić będzie pozostałości po procesie termicznego przekształcania odpadów . Trwają prace koncepcyjne nad zaprojektowaniem trasy wjazdu do zakładu, która w jeszcze większym stopniu ograniczy wpływ transportu na otoczenie.

Dostawa paliwa ciężarówką.

Wewnątrz bunkra

Ciężarówki na teren zakładu wjadą główną bramą usytuowaną od wschodu. Tam zostaną zważone a ich ładunek sprawdzony. Po  zbliżeniu się do bramy bunkra ta otworzy się i rozpocznie się wyładunek trwający kilkanaście minut.  W bunkrze będzie panować  podciśnienie, które skutecznie zapobiega wydostawaniu się na zewnątrz zapachów. Powietrze z bunkra będzie  zasysane i wykorzystywane do procesu termicznego przekształcania, tym samym nie wydostanie się na zewnątrz. Podczas przerw techniczno-konserwacyjnych kiedy spalanie nie zachodzi, powietrze z bunkra będzie  dodatkowo filtrowane. Odpady w bunkrze będą podlegać napowietrzaniu i homogenizacji przed podaniem ich do leja zasypowego przy pomocy chwytaka umieszczonego na suwnicy.

Bunkier na odpady z suwnicą i chwytakiem.

Termiczne przekształcanie odpadów

Z leja odpady trafią bezpośrednio na ruchomy ruszt, po którym będą się przesuwały w dół jednocześnie spalając się w optymalnych warunkach napowietrzenia. Temperatura spalania wynosić będzie co najmniej 850 stopni Celsjusza. W tak wysokich temperaturach odpady spalają się bez udziału dodatkowego paliwa. Olej opałowy  wykorzystywany jest wyłącznie do rozruchu instalacji, doprowadzenia do odpowiedniej temperatury wewnątrz pieca oraz przy wygaszaniu pracy. W procesie spalania to odpady ją jedynym paliwem. W wysokich temperaturach wewnątrz kotła dochodzi do rozpadu substancji szkodliwych. 

Oczyszczanie spalin

Złożony, wieloetapowy system oczyszczania spalin jest ważną częścią procesu i gwarantuje wysoką skuteczność przy spełnianiu rygorystycznych norm środowiskowych określonych w konkluzjach BAT oraz w Rozporządzeniu Ministra Klimatu w sprawie standardów emisyjnych dla niektórych rodzajów instalacji, źródeł spalania paliw oraz urządzeń spalania lub współspalania odpadów z dnia 24 września 2020 r. Czujniki zamontowane na kominie będą w trybie ciągłym, 24 godziny na dobę monitorowały emisje. Zastosowany zostanie system oczyszczania spalin oparty na suchej metodzie redukcji zanieczyszczeń, katalitycznej redukcji tlenków azotu oraz odpylaniu spalin z wykorzystaniem filtrów.

Filtr tkaninowy w instalacji oczyszczania spalin w zakładzie termicznej utylizacji odpadów.

Pozostałości

W procesie termicznego przekształcania odpadów powstają oczywiście produkty spalania. Jest to żużel oraz pyły z oczyszczania spalin. Żużel będzie podawany procesowi waloryzacji, tj. obróbki mechanicznej z odzyskiem metali żelaznych i nieżelaznych w specjalnie do tego przygotowanych zakładach. Następnie może być wykorzystany jako domieszka do kruszywa budowlanego wykorzystywanego do budowy dróg. Jeżeli chodzi o pyły, w chwili obecnej planuje się  składowane w specjalnie do tego przygotowywanych pustych wyrobiskach w kopalniach na terenie Niemiec, zgodnie z wieloletnią praktyką stosowaną przez EEW.

Inowrocław Nowa Energia: Zalety projektu w skrócie.

Termiczna utylizacja odpadów, które nie mogą być poddane recyklingowi 

Ilość wytwarzanych odpadów w Polsce rośnie. Zgodnie z wymogami UE do 2035 r. Polska musi zmniejszyć odsetek składowanych odpadów i zwiększyć wskaźnik recyklingu odpadów komunalnych. Aby domknąć system gospodarki odpadami roczna wydajność instalacji termicznego przekształcania odpadów powinna zostać zwiększona o ok. 3 mln ton.

Lokalizacja na terenach przemysłowych

Przemysł solny kształtował Inowrocław przez blisko 150 lat. Pierwsza fabryka sody powstała w 1879 r. w dzielnicy Mątwy. Planowana instalacja powstanie na terenie przemysłowym należącym do Ciech Soda Polska S.A. Nowa Instalacja stanie się częścią istniejącego od ponad 100 lat kompleksu industrialnego.

Sprawdzona i szeroko stosowana technologia 

Instalacja będzie się charakteryzowała wysokim poziomem odzyskiwania energii, niezawodnością oraz będzie wyposażona w wielostopniowy system oczyszczania spalin, najnowszej generacji, z katalizatorem SCR.

Ochrona środowiska 

Wykorzystanie odpadów do wytwarzania energii pozwala ograniczyć spalanie paliw kopalnych, takich jak węgiel, czy gaz i zmniejsza emisję CO2. Normy dotyczące termicznego przekształcania odpadów są dużo bardziej rygorystyczne niż w przypadku spalania węgla.

Odzysk surowców

Znaczna część odpadów procesowych powstałych w wyniku termicznego przetwarzania odpadów może być użytecznie zagospodarowana i wykorzystana w sposób całkowicie bezpieczny. Żużle to surowiec używany np. w budowie dróg, zastępuje się nimi kruszywa naturalne. Z odpadów procesowych odzyskuje się też metale.

 

Wszystko, co musisz wiedzieć:

Najczęściej zadawane pytania.

Czy zakłady termicznego przekształcania odpadów mogą być lokalizowane w pobliżu terenów zabudowanych?

Tak i powszechnie są, czego najsłynniejszym chyba przykładem są takie miasta jak Wiedeń czy Kopenhaga. W Europie z powodzeniem działa przeszło 400 instalacji termicznego przekształcania odpadów opartych na technologii, która stosowana będzie w Inowrocławiu. To w połączeniu z najlepszymi dostępnymi rozwiązaniami i rygorystycznymi procedurami powoduje, że instalacje są nie tylko bezpieczne dla ludzi, ale przyczyniają się również do ograniczenia składowania odpadów.

Czy mieszkańcy będą informowani o inwestycji?

Tak i to na różne sposoby. Najpewniejszym źródłem aktualnych informacji będzie strona internetowa, którą będziemy aktualizować. Planujemy również punkt informacyjny w Mieście, a także inne działania informacyjno-edukacyjne. Wierzymy, że rzetelna komunikacja jest niezbędna dla zbudowania akceptacji społecznej, bez której realizacja  projektu nie będzie możliwa. Zapraszamy do kontaktu. Nasze dane mogą Państwo znaleźć tutaj.

W jaki sposób likwiduje się uciążliwości zapachowe z tego typu instalacji?

Na kilka sposobów. Uciążliwości związane z odorami są pod ścisłą kontrolą  na etapie przygotowania, transportu jak i termicznej obróbki odpadów. Zasadniczy strumień  stanowi frakcja kaloryczna (sucha) odpadu zmieszanego, pochodząca z instalacji mechaniczno-biologicznego przetwarzania, pozbawiona uprzednio frakcji drobnej, stanowiącej największe ryzyko uciążliwości zapachowej.   Tak przygotowane odpady  będą transportowane w specjalnie do tego dostosowanych, szczelnie zakrytych pojazdach, z dala od terenów mieszkaniowych. Bunkier, do którego będą wyładowywane, zostanie wyposażony w system  wentylacyjny zapewniający przez cały czas prowadzenia procesu spalania odpowiednie podciśnienie. Oznacza to, że nawet przy wyładunku odpadów żadne nieprzyjemne zapachy nie wydostaną się na zewnątrz. Co więcej, powietrze niezbędne do procesu spalania będzie pobierane właśnie z bunkra i podczas tego procesu będzie całkowicie neutralizowane zapachowo.

W jaki sposób oczyszczane są spaliny z instalacji?

Dostępna technologia umożliwia dziś bardzo wysoką skutecznością oczyszczania spalin. System oparty będzie na suchej metodzie redukcji zanieczyszczeń, katalitycznej redukcji tlenków azotu oraz odpylaniu spalin z wykorzystaniem filtrów. Jest to szereg złożonych procesów, których efektem jest wychwycenie przez filtry i substancje aktywne zanieczyszczeń obecnych w spalinach a w konsekwencji pełna kontrola emisji do powietrza. Czujniki zamontowane na kominie będą w trybie ciągłym rejestrowały emisję, która będzie monitorowana zarówno przez pracowników zakładu jak i odpowiednie instytucje państwowe. Tablice informacyjne z aktualną informacją o jakości powietrza będą na bieżąco aktualizowane i eksponowane w ogólnodostępnym miejscu.

Zakład w Inowrocławiu posłuży do produkcji energii. Jakie normy obowiązują procesy termicznego przekształcania odpadów i jak się mają do norm dotyczących spalania węgla?

Normy dotyczące termicznego przekształcania odpadów są dużo bardziej rygorystyczne niż w przypadku spalania węgla. Instalacja będzie spełniała unijne i polskie normy środowiskowe dotyczące emisji do powietrza. Warto wiedzieć, że standardy emisji określono precyzyjnie w Rozporządzeniu Ministra Klimatu w sprawie standardów emisyjnych dla niektórych rodzajów instalacji, źródeł spalania paliw oraz urządzeń spalania lub współspalania odpadów z dnia 24 września 2020 r. oraz dodatkowo w tzw. Konkluzjach BAT dla termicznego przekształcania odpadów. Instalacja będzie bezpieczna dla mieszkańców i środowiska naturalnego.

W jaki sposób chroni się wody gruntowe?

Budowa tego typu instalacji polega na eliminowaniu wielu czynników ryzyka. Nie inaczej jest w przypadku ochrony wód gruntowych. Bunkier, w którym będą znajdowały się odpady, będzie szczelny i nie będzie podłączony do sieci kanalizacyjnej. Jeśli niektóre dostawy odpadów będą nadmiernie wilgotne to nadmiar wody zostanie wchłonięty przez inne odpady, które są mieszane ze sobą wewnątrz bunkra. 

Ile odpadów będzie termicznie przekształcane w instalacji?

Rocznie w instalacji ma być przetwarzane na energię do 310 000 ton odpadów.

O ile wzrośnie ruch transportu ciężkiego?

Szacuje się, że ruch aut ciężarowych, w stosunku do obecnego obciążenia dróg wzrośnie nieznacznie. Z około 80 pojazdów na dobę, które pojawią się na drogach w związku z pracą instalacji, około 3/4 dostarczać będą paliwo, natomiast około 1/4 wywozić będzie pozostałości po procesie termicznego przekształcania odpadów. Pojazdy omijać będą centrum, a system drogowy jaki planowany jest koło zakładu zmniejszy dodatkowo uciążliwość transportu.

Czy instalacja będzie emitować hałas?

Jak każda tego typu instalacja, będzie ona źródłem hałasu. Natomiast praca instalacji nie może i nie będzie  prowadzić do przekroczenia standardów ochrony środowiska w zakresie emisji hałasu. Lokalizacja instalacji na obszarze ściśle przemysłowym powoduje, że emitowany hałas nie będzie wpływać na komfort życia mieszkańców Inowrocławia.

Jakiego rodzaju odpady trafiać będą do instalacji w Inowrocławiu?

Paliwem dla instalacji będą w przeważającej części przetworzone odpady komunalne , tj. frakcja wysokokaloryczna odpadów komunalnych zmieszanych (pre-RDF). Odpady te stanowią frakcje nie nadające się do recyklingu materiałowego i nie mogą być obecnie deponowane na składowiskach.  Jest to typowo mieszanina opakowań wielomateriałowych (np. po sokach, przetworach mlecznych), zabrudzonych miękkich plastików opakowaniowych, zabrudzonych tworzyw twardych (np. części zabawek),  gąbek, tkanin, butów, zabrudzonego papieru i tektury, itp. Uzupełnieniem będzie niewielki strumień wyselekcjonowanych odpadów z przemysłu. Termicznemu przekształcaniu nie będą poddawane odpady promieniotwórcze czy medyczne.

Czy nie ma innej metody zagospodarowania tych odpadów?

Odpady, które będą zagospodarowywane w instalacji, nie mogą w praktyce być poddane recyklingowi, gdyż ogromna ilość energii potrzebna do ich oczyszczenia i rozdziału na materiały pierwotne stanowi o nieopłacalności tego procesu . Nie mogą też być składowane ze względu na właściwości palne w świetle obowiązujących przepisów.  Dlatego właśnie wykorzystuje się je w procesie wytwarzania energii.

Czy odpady będą składowane na terenie zakładu?

Nie. Odpady będą dostarczane na bieżąco i będą trafiały bezpośrednio do szczelnie zamkniętego bunkra skąd będą cały czas pobierane do procesu. Paliwo zmagazynowane wewnątrz bunkra wystarczy na 3-4 dni pracy instalacji. Krótkotrwale magazynowane będą produkty procesu termicznego przekształcania odpadów, czyli żużle i popioły.

Dlaczego instalacja termicznego przekształcania odpadów powstanie w Inowrocławiu?

Instalacje termicznego przekształcania odpadów mają uzasadnienie wyłącznie tam, gdzie jest zapotrzebowanie na ciepło. Nowa instalacja jest elementem modernizacji zakładu CIECH Soda Polska w Inowrocławiu, polegającej na ograniczeniu zużycia węgla w procesie produkcji energii i wyłączenia części instalacji do produkcji energii z węgla. Pozyskiwanie energii z instalacji termicznego przetwarzania odpadów jest bardziej przyjazne środowisku i co równie ważne, wpłynie znacząco na konkurencyjność zakładu. Przyczyni się do obniżenia kosztów produkcji energii, które w ostatnich latach gwałtownie wzrosły (surowce, uprawnienia do emisji CO2).  

W jaki sposób na budowie skorzysta lokalna społeczność?

Na kilka sposobów. Stabilność miejsc pracy i stałe, dodatkowe przychody. Zakłady sodowe są ważnym, elementem regionalnej gospodarki. Działalność CSP oznacza także zlecenia dla blisko 250 firm kooperujących z zakładami oraz dodatkowy dochód dla lokalnych samorządów w wysokości ponad 20 milionów złotych rocznie.  

Wytwarzanie energii z węgla staje się coraz trudniejsze ze względu na strategiczne decyzje na poziomie europejskim i krajowym oraz rosnące koszty emisji CO2. Dlatego inwestycja w instalację termicznego przetwarzania odpadów jest szansą dla wzrostu konkurencyjności zakładów, a to z kolei ważne dla stabilności zatrudnienia i możliwości współpracy biznesowej dla wszystkich pracowników i podwykonawców zakładów sodowych. Oczywiście dla miasta to również kolejne stabilne źródło wpływów podatkowych, które pozwoli poprawiać komfort życia mieszkańców Inowrocławia.

Kto sfinansuje budowę instalacji?

Realizacja inwestycji zostanie sfinansowana w całości przez Grupę EEW. Przedsiębiorstwo znajduje się w dobrej kondycji finansowej dzięki silnej pozycji konkurencyjnej i sprawdzonemu modelowi biznesowemu. Projekt zostanie zrealizowany bez wsparcia z budżetu lokalnego samorządu czy środków UE.

Co z uzdrowiskowym charakterem Inowrocławia?

Nadal zostanie utrzymany. Inowrocław jest dowodem, że można doskonale godzić dwie funkcje miasta, ważnego ośrodka przemysłu i jednocześnie uzdrowiska. Przykłady funkcjonowania obok siebie Uzdrowisk i instalacji takich, jak tak przygotowywana w Inowrocławiu są m.in. w Niemczech, gdzie EEW wybudowało kilka obiektów w sąsiedztwie obszarów uzdrowiskowych lub szczególnie cennych przyrodniczo.

Czy instalacje termicznego przekształcania odpadów działają w Polsce?

Tak, choć w porównaniu do wielu krajów Europy Zachodniej jest ich stosunkowo mało. Na terenie Polski działa obecnie dziewięć instalacji termicznego przekształcania odpadów (m.in. w Bydgoszczy, Białystoku, Krakowie, Poznaniu, Warszawie i Rzeszowie). Produkują one energię elektryczną oraz energię cieplną, która trafia do miejskich sieci ciepłowniczych. Dwie kolejne instalacje budowane są w Gdańsku i Olsztynie (obie inwestycje są współfinansowane ze środków unijnych).

Czy instalacje termicznego przekształcania odpadów działają w Europie?

Tak. Instalacje termicznego przekształcania odpadów od wielu lat funkcjonują w państwach zachodniej Europy. Powstają one często w centrach gęsto zaludnionych miast (Wiedeń, Paryż) jednocześnie zaopatrując mieszkańców w ciepło i energię elektryczną. Zastosowanie najnowocześniejszych technologii sprawia, że instalacje są w pełni bezpieczne i nieuciążliwe dla mieszkańców i środowiska naturalnego.    

Instalacje termicznego przetwarzania odpadów w Europie.

Dodatkowe materiały do pobrania

Zależy nam na tym, aby wyczerpująco poinformować Państwa o naszych planach związanych z projektem Inowrocław Nowa Energia.
W tej części znajdą Państwo dodatkowe materiały informacyjne o naszej firmie.

Pobierz broszura firmowa

Pobierz fakty i liczby

Pobierz Sustainability Report 2020

 

Kontakt

Jesteśmy zawsze chętni i gotowi do udzielania odpowiedzi na Państwa pytania. Jeśli na stronie nie znaleźli Państwo jakiejś informacji prosimy o skierowanie jej do nas  elektronicznie na poniższy adres email, lub za pośrednictwem formularza kontaktowego 

EEW Energy from Waste Polska Sp. z o.o.

ul. Polna 11
00-633 Warszawa, Polska

nowaenergia@eew-energyfromwaste.com