Aktualności

  • 23.12.2024

    Ważne informacje w sprawie Instalacji Termicznego Przetwarzania Odpadów w Inowrocławiu

    Publikujemy obwieszczenia Urzędu Miasta Inowrocławia.

  • 6.08.2024

    Powstała mapa projektów realizowanych ze środków Funduszu Wsparcia Inowrocławskich Inicjatyw Społecznych

    Na stronie internetowej Funduszu Wsparcia Inowrocławskich Inicjatyw Społecznych uruchomiono dwie nowe zakładki, prezentujące inicjatywy, które uzyskały wsparcie w ramach tegorocznej edycji programu. Mieszkanki i mieszkańcy Inowrocławia mogą na bieżąco śledzić, gdzie i jakie projekty społeczne, edukacyjne, sportowe i artystyczne zostały zrealizowane ze środków wyasygnowanych przez firmy: EEW Energy from Waste i Qemetica Soda Polska. Od początku wakacji dzięki wsparciu Funduszu w Inowrocławiu i okolicach zorganizowanych zostało kilkanaście imprez plenerowych dla mieszkańców i osób wypoczywających w okolicy.

  • 12.06.2024

    KS Cuiavia Inowrocław podnosi poprzeczkę. Innowacje zmierzą wyniki młodych zawodników

    Kolejna realizacja projektu, dzięki środkom pozyskanym z Funduszu Wsparcia Inicjatyw Społecznych – inowrocławski klub sportowy Cuiavia zakupił innowacyjny system do monitorowania wyników zawodników: fotokomórki oraz nadajniki GPS. Dzięki wprowadzeniu tego nowoczesnego rozwiązania, trenerzy mogą na bieżąco śledzić postępy młodych zawodników. Pozwoli to osiągać jeszcze lepsze wyniki i rozwijać umiejętności techniczne sportowców, co z pewnością przełoży się na sukcesy sportowe.

     

  • 2.04.2024

    Startują projekty Funduszu Wsparcia Inicjatyw Społecznych w Inowrocławiu

    Ogólnopolskie Zawody Akrobatyczne oraz Tydzień Teatru Arlekinada w Inowrocławiu – to tylko pierwsze wydarzenia, które odbyły się w ostatnim czasie m.in. dzięki środkom z Funduszu Wsparcia Inowrocławskich Inicjatyw Społecznych, założonego przez CIECH Soda Polska i EEW Energy from Waste Polska. W przeciągu ostatnich dwóch tygodni 19 podmiotów podpisało umowy i realizuje już ze swoimi organizacjami projekty, które otrzymały dofinansowanie na łączną kwotę 700 tys. zł.

  • 27.03.2024

    Radosnych Świąt Wielkanocnych

  • 9.02.2024

    Fundusz Wsparcia Inicjatyw Społecznych CIECH Soda Polska i EEW: znamy 20 zwycięskich projektów!

    Organizacja wydarzeń sportowych, zlot zabytkowych aut, zajęcia i warsztaty dla seniorów czy koncerty muzyczne w uzdrowisku – to tylko niektóre z propozycji, które uzyskały dofinansowanie w ramach 1. edycji inowrocławskiego Funduszu Wsparcia Inicjatyw Społecznych. Do pierwszej edycji wspólnego projektu CIECH Soda Polska i EEW Energy from Waste Polska zgłoszono blisko 50 inicjatyw, a 20 z nich otrzyma dofinansowanie.

  • 20.12.2023

    Rodzinnych i spokojnych Świąt Bożego Narodzenia!

  • 19.12.2023

    Czterdzieści sześć projektów społecznych dla Inowrocławia zgłoszono do Funduszu Wsparcia Inicjatyw Społecznych

    Aktywizacja seniorów, koncerty muzyczne w uzdrowisku, organizacja festiwalu teatralnego, rozszerzenie oferty zajęć sportowych czy stworzenie nowych miejsc na kulturalnej i sportowej mapie Inowrocławia to tylko niektóre z propozycji do sfinansowania ze środków Funduszu Wsparcia Inicjatyw Społecznych. 46 projektów zgłosili mieszkańcy Inowrocławia w ramach pierwszej edycji programu. W tym roku budżet Funduszu wynosi 700 tys. złotych. Pomysłodawcy programu – CIECH Soda Polska i EEW Energy from Waste – przystępują do analizy złożonych wniosków, a jej rezultaty będą znane na początku 2024 roku. 

  • 4.12.2023

    Nowoczesne technologie dla dobrej przyszłości regionu. Wiceprezes CIECH Soda Polska na konferencji Wyższej Szkoły Przedsiębiorczości w Inowrocławiu

    23 listopada 2023 roku, na konferencji zorganizowanej przez Wyższą Szkołę Przedsiębiorczości im. Kazimierza Kujawskiego w Inowrocławiu oraz CIECH Soda Polska, wiceprezes spółki Piotr Kapuściński wystąpił z wykładem na temat transformacji technologicznej Grupy CIECH, ze szczególnym uwzględnieniem planu powstania instalacji termicznego przekształcania odpadów („ITPO”) w sąsiedztwie zakładów CIECH Soda Polska w Inowrocławiu. 

  • 1.12.2023

    Wizyta mieszkańców miasta i gminy Inowrocław w instalacji termicznego przetwarzania odpadów w Großräschen

    Przedstawiciele administracji publicznej, placówek oświatowych, podinowrocławskich sołectw, zarządu osiedla Mątwy i uzdrowiska wzięli udział w wyjeździe studyjnym do niemieckiego Großräschen. Była to okazja do poznania specyfiki funkcjonowania instalacji termicznego przetwarzania odpadów, która od 2008 roku funkcjonuje w tym mieście, a zarządzana jest przez firmę EEW Energy from Waste. 

  • 27.11.2023

    Ogromne zainteresowanie Funduszem Wsparcia Inowrocławskich Inicjatyw Społecznych. Nabór wniosków wydłużony do 15 grudnia!

    Trwa nabór projektów, które uzyskają dofinansowanie w ramach Funduszu Wsparcia Inowrocławskich Inicjatyw Społecznych. Ze względu na duże zainteresowanie Funduszem, fundatorzy podjęli decyzję o wydłużeniu naboru wniosków do 15 grudnia 2023 r. To efekt m.in. licznego przybycia zainteresowanych podmiotów w czasie Dnia Otwartego, zorganizowanego w siedzibie CIECH Soda Polska w piątek, 17 listopada, a także wielu pytań spływających do organizatorów przedsięwzięcia.

  • 14.11.2023

    Dzień Otwarty Funduszu Wsparcia Inicjatyw Społecznych

    Akademia aktywności seniorów, budowa placu zabaw na osiedlu, warsztaty kulinarne dla sąsiadów – to tylko niektóre z projektów, które mogą uzyskać wsparcie w pierwszej edycji Funduszu Wsparcia Inicjatyw Społecznych. Pomysłodawcy programu – CIECH Soda Polska i EEW Energy from Waste czekają na propozycje cennych społecznie inicjatyw. Dla wszystkich, którzy chcieliby zgłosić swój projekt, ale mają pytania lub wątpliwości w najbliższy piątek (17 listopada) odbędzie się specjalny Dzień Otwarty.

  • 2.11.2023

    700 tys. złotych do wykorzystania na projekty społeczne w Inowrocławiu. Rusza nabór wniosków do Funduszu utworzonego przez CIECH i EEW!

    Właśnie ruszył nabór wniosków do Funduszu Wsparcia Inicjatyw Społecznych w ramach którego podmioty działające na terenie Inowrocławia będą mogły wnioskować o 15 grantów o łącznej wartości 700 tys. zł. Trzy granty – każdy do wysokości 100 tys. złotych, cztery granty do wysokości 50 tys. złotych oraz osiem mikro-grantów – każdy do wysokości 25 tys. złotych – tak przedstawia się pełna lista dostępnego dofinansowania dla projektów społecznych, które sfinansują wspólnie CIECH Soda Polska i EEW Energy from Waste. Nabór wniosków odbywa się na stronie  www.funduszdlainowroclawia.pl i potrwa do 30 listopada 2023 r.

  • 9.10.2023

    Rusza Fundusz Wsparcia Inowrocławskich Inicjatyw Społecznych

    Trzy granty do 100 tys. złotych każdy, cztery granty do wysokości 50 tys. złotych oraz osiem mikro-grantów do wysokości 25 tys. złotych każdy. W sumie 15 projektów społecznych może zostać sfinansowanych z programu grantowego, który uruchomiły wspólnie CIECH Soda Polska i EEW Energy from Waste. Nabór wniosków ruszy 1 listopada i potrwa do 30 listopada.

  • 6.10.2023

    Budujemy dobre relacje z sąsiadami

    Poznaliśmy kolejne szczegóły dotyczące Funduszu Wsparcia Inicjatyw Społecznych, który planują uruchomić EEW Energy from Waste i CIECH Soda Polska. Inicjatywa ma wspierać realizację ważnych społecznie projektów w mieście i gminie Inowrocław. O szczegółach dotyczących Funduszu i planach budowy instalacji termicznego przekształcania odpadów rozmawiamy z Frankiem Paasche - prezesem zarządu EEW Energy from Waste Polska. Polecamy rozmowę na portalu ino.online.

  • 26.09.2023

    Samorządowcy popierają budowę instalacji termicznego przetwarzania odpadów

    Organizacje zrzeszające przedstawicieli samorządu terytorialnego, w tym między innymi Związek Miast Polskich i Związek Gmin Wiejskich RP złożyły do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej petycję dotyczącą finansowania budowy ITPOE w naszym kraju. Jest to reakcja na głosy przeciwników, którzy próbują zablokować realizację tego rodzaju inwestycji w naszym kraju. 

  • 06.09.2023

    "To nie spalarnie, a ich brak prowadzi do patologii". NFOŚiGW potwierdza konieczność budowy nowych instalacji

    Powstanie nowych instalacji termicznego przetwarzania odpadów może nie tylko ułatwić zagospodarowania rosnącej ilości odpadów, ale również obniżyć opłaty za śmieci – podkreśla wiceprezes NFOŚiGW Dominik Bąk w rozmowie z Serwisem Samorządowym PAP. W wywiadzie odnosi się do najczęściej pojawiających się zarzutów ze strony przeciwników budowy spalarni, wskazując na konieczność realizacji tego rodzaju inwestycji na terenie całej kraju.

  • 31.08.2023

    Dlaczego nadal płoną nielegalne składowiska odpadów?

    Pod koniec lipca oczy całej Polski skierowane były na Zieloną Górę, gdzie w sąsiednim sołectwie Przylep doszło do pożaru składowiska odpadów niebezpiecznych. Portal 300Gospodarka.pl przyjrzał się skali podobnych incydentów na przestrzeni ostatnich lat. Od 2017 r. pożarów tego typu było co najmniej kilkaset, w tym 52 w województwie kujawsko-pomorskim. Powraca zatem kwestia skuteczne zagospodarowania odpadów, również tych zalegających na nielegalnie tworzonych składowiskach. Recykling i pozyskiwanie energii z odpadów może zmniejszyć skalę tego niekorzystnego zjawiska.

  • 25.08.2023

    Stanowisko CIECH Soda Polska w sprawie piątkowej konferencji Stowarzyszenia „Nie dla Spalarni w Inowrocławiu”

    W związku z informacją przekazaną na konferencji prasowej Stowarzyszenia „Nie dla Spalarni w Inowrocławiu” spółka CIECH Soda Polska wyjaśnia, że: 

  • 29.06.2023

    Fundusz Wsparcia Inicjatyw Społecznych dla Inowrocławia ruszy jeszcze w tym roku

    Przedstawiciele EEW Energy from Waste i CIECH Soda Polska zapowiadają uruchomienie Funduszu Inicjatyw Społecznych, który ma promować ważne projekty dla społeczności lokalnych w Mieście i Gminie Inowrocław. Inicjatywa wiąże się z planami budowy instalacji termicznego przekształcenia odpadów. Szczegółowy harmonogram aplikowania o środki Funduszu Wsparcia Inicjatyw Społecznych będzie znany w ciągu kilku tygodni. Pierwszy nabór wniosków ma wystartować jesienią. 

  • 20.06.2023

    Punkt informacyjny EEW na pikniku rodzinnym pracowników CIECH

    Za nami piknik rodzinny zorganizowany dla pracowników i pracowniczek zakładów produkcyjnych CIECH zlokalizowanych na Kujawach.  

    Wydarzenie było okazją do integracji i spędzenia sobotniego, letniego popołudnia w miłej atmosferze. Dla wszystkich, którzy zdecydowali się na udział w imprezie, firma CIECH przygotowała wiele atrakcji. Nie zabrakło dobrej muzyki, smacznego jedzenia, gier i zabaw dla uczestników, zarówno tych najmłodszych, jak i tych nieco starszych. Wspólnie z nami bawili się koszykarze z KSK CIECH Noteć Inowrocław.  

  • 15.06.2023

    Instalacja termicznego przetwarzania odpadów w Krakowie zostanie rozbudowana

    Krakowska Ekospalarnia poinformowała, że otrzymała wsparcie finansowe w wysokości 270 mln złotych, które pozwoli na zwiększenie mocy produkcyjnych. Po rozbudowie Zakładu Odzysku Energii – trzeciej linii termicznego przekształcania odpadów, możliwości instalacji zwiększą się o 100 tys. ton. Łącznie w Krakowie przetwarzanych w energię będzie ponad 345 tys. odpadów.

  • 24.05.2023

    Ambitne plany w zakresie termicznego przekształcania odpadów

    Portal WysokieNapięcie.pl przyjrzał się nieco bliżej kwestii budowy kolejnych instalacji termicznego przekształcania odpadów w naszym kraju. Redakcja przygotowała analizę dotyczącą tempa realizacji nowych przedsięwzięć w tym segmencie gospodarki, jak również konieczności zagospodarowania nadwyżki odpadów wytwarzanych w naszym kraju.

  • 5.05.2023

    Wiceprezes NFOŚiGW wyjaśnia, dlaczego w Polsce warto inwestować w termiczne przekształcanie odpadów

    Obecnie w Polsce funkcjonuje zaledwie kilka jednostek, które mogą termicznie przekształcać odpady, produkując energię elektryczną i ciepło. Na chwilę obecną w kraju planowane jest kilkanaście kolejnych przedsięwzięć tego typu, jednak ich realizacja napotyka na szereg wyzwań, zarówno finansowych, jak i społecznych.  Dominik Bąk - zastępca Prezesa Zarządu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej - w rozmowie z red. Dominikiem Brodackim z “Polityki Insight” wyjaśnia, dlaczego rozwijanie tej technologii w Polsce ma ogromne znaczenie dla naszej gospodarki.

  • 21.04.2023

    Samorządowe Kolegium Odwoławcze zdecydowało przekazać sprawę wydania decyzji środowiskowej do Burmistrza Pakości

    To burmistrz Pakości poprowadzi postępowanie w sprawie inowrocławskiej instalacji termicznego przekształcania odpadów. SKO wyłączyło tym samym z postępowania w sprawie Prezydenta Inowrocławia. Jednocześnie organ administracji samorządowej wyznaczył Burmistrza Pakości, jako instytucję, która ma prowadzić sprawę wydania decyzji środowiskowej w związku z inwestycją planowaną na terenie zakładów CIECH Soda Polska.

  • 28.03.2023

    CIECH Soda Polska S.A. składa wniosek o wydanie decyzji środowiskowej dla budowy instalacji termicznego przetwarzania odpadów w Inowrocławiu

    Do Urzędu Miasta Inowrocław wpłynął wniosek o wydanie decyzji środowiskowej dla budowy instalacji termicznego przetwarzania odpadów. To ważny krok w pozyskiwaniu niezbędnych zgód i tym samym realizacji projektu budowy instalacji na terenie zakładu produkcji sody w Inowrocławiu. Raport zawiera najważniejsze informacje na temat planowanej inwestycji i jej wpływu na otoczenie. Zgodnie z prawem wszyscy zainteresowani będą mogli zapoznać się z zawartymi w raporcie informacjami.

  • 15.03.2023

    Nowa przestrzeń do rozmowy o inwestycji

    Nowa miejsce, gdzie prezentowane będę kluczowe informacje dotyczące instalacji termicznego przetwarzania odpadów, która powstanie w Inowrocławiu, zostało udostępnione na portalu ino.online. Dzięki współpracy inwestorów - CIECH Soda Polska i EEW Energy from Waste z regionalną platformą internetową ino.online, mieszkańcy miasta i regionu zyskują kolejne źródła cennej wiedzy na temat projektu. 

  • Archiwum aktualności

Wszystko, co musisz wiedzieć:

Najczęściej zadawane pytania.

Czy nie ma innej metody zagospodarowania tych odpadów?

Odpady, które będą zagospodarowywane w instalacji, nie mogą w praktyce być poddane recyklingowi, gdyż ogromna ilość energii potrzebna do ich oczyszczenia i rozdziału na materiały pierwotne stanowi o nieopłacalności tego procesu . Nie mogą też być składowane ze względu na właściwości palne w świetle obowiązujących przepisów.  Dlatego właśnie wykorzystuje się je w procesie wytwarzania energii.

Czy zakłady termicznego przekształcania odpadów mogą być lokalizowane w pobliżu terenów zabudowanych?

Tak i powszechnie są, czego najsłynniejszym chyba przykładem są takie miasta jak Wiedeń czy Kopenhaga. W Europie z powodzeniem działa przeszło 400 instalacji termicznego przekształcania odpadów opartych na technologii, która stosowana będzie w Inowrocławiu. To w połączeniu z najlepszymi dostępnymi rozwiązaniami i rygorystycznymi procedurami powoduje, że instalacje są nie tylko bezpieczne dla ludzi, ale przyczyniają się również do ograniczenia składowania odpadów.

Czy mieszkańcy będą informowani o inwestycji?

Tak i to na różne sposoby. Najpewniejszym źródłem aktualnych informacji będzie strona internetowa, którą będziemy aktualizować. Planujemy również punkt informacyjny w Mieście, a także inne działania informacyjno-edukacyjne. Wierzymy, że rzetelna komunikacja jest niezbędna dla zbudowania akceptacji społecznej, bez której realizacja  projektu nie będzie możliwa. Zapraszamy do kontaktu. Nasze dane mogą Państwo znaleźć tutaj.

W jaki sposób likwiduje się uciążliwości zapachowe z tego typu instalacji?

Na kilka sposobów. Uciążliwości związane z odorami są pod ścisłą kontrolą  na etapie przygotowania, transportu jak i termicznej obróbki odpadów. Zasadniczy strumień  stanowi frakcja kaloryczna (sucha) odpadu zmieszanego, pochodząca z instalacji mechaniczno-biologicznego przetwarzania, pozbawiona uprzednio frakcji drobnej, stanowiącej największe ryzyko uciążliwości zapachowej.   Tak przygotowane odpady  będą transportowane w specjalnie do tego dostosowanych, szczelnie zakrytych pojazdach, z dala od terenów mieszkaniowych. Bunkier, do którego będą wyładowywane, zostanie wyposażony w system  wentylacyjny zapewniający przez cały czas prowadzenia procesu spalania odpowiednie podciśnienie. Oznacza to, że nawet przy wyładunku odpadów żadne nieprzyjemne zapachy nie wydostaną się na zewnątrz. Co więcej, powietrze niezbędne do procesu spalania będzie pobierane właśnie z bunkra i podczas tego procesu będzie całkowicie neutralizowane zapachowo.

W jaki sposób oczyszczane są spaliny z instalacji?

Dostępna technologia umożliwia dziś bardzo wysoką skutecznością oczyszczania spalin. System oparty będzie na suchej metodzie redukcji zanieczyszczeń, katalitycznej redukcji tlenków azotu oraz odpylaniu spalin z wykorzystaniem filtrów. Jest to szereg złożonych procesów, których efektem jest wychwycenie przez filtry i substancje aktywne zanieczyszczeń obecnych w spalinach a w konsekwencji pełna kontrola emisji do powietrza. Czujniki zamontowane na kominie będą w trybie ciągłym rejestrowały emisję, która będzie monitorowana zarówno przez pracowników zakładu jak i odpowiednie instytucje państwowe. Tablice informacyjne z aktualną informacją o jakości powietrza będą na bieżąco aktualizowane i eksponowane w ogólnodostępnym miejscu.

Zakład w Inowrocławiu posłuży do produkcji energii. Jakie normy obowiązują procesy termicznego przekształcania odpadów i jak się mają do norm dotyczących spalania węgla?

Normy dotyczące termicznego przekształcania odpadów są dużo bardziej rygorystyczne niż w przypadku spalania węgla. Instalacja będzie spełniała unijne i polskie normy środowiskowe dotyczące emisji do powietrza. Warto wiedzieć, że standardy emisji określono precyzyjnie w Rozporządzeniu Ministra Klimatu w sprawie standardów emisyjnych dla niektórych rodzajów instalacji, źródeł spalania paliw oraz urządzeń spalania lub współspalania odpadów z dnia 24 września 2020 r. oraz dodatkowo w tzw. Konkluzjach BAT dla termicznego przekształcania odpadów. Instalacja będzie bezpieczna dla mieszkańców i środowiska naturalnego.

W jaki sposób chroni się wody gruntowe?

Budowa tego typu instalacji polega na eliminowaniu wielu czynników ryzyka. Nie inaczej jest w przypadku ochrony wód gruntowych. Bunkier, w którym będą znajdowały się odpady, będzie szczelny i nie będzie podłączony do sieci kanalizacyjnej. Jeśli niektóre dostawy odpadów będą nadmiernie wilgotne to nadmiar wody zostanie wchłonięty przez inne odpady, które są mieszane ze sobą wewnątrz bunkra. 

Ile odpadów będzie termicznie przekształcane w instalacji?

Rocznie w instalacji ma być przetwarzane na energię do 310 000 ton odpadów.

O ile wzrośnie ruch transportu ciężkiego?

Szacuje się, że ruch aut ciężarowych, w stosunku do obecnego obciążenia dróg wzrośnie nieznacznie. Z około 80 pojazdów na dobę, które pojawią się na drogach w związku z pracą instalacji, około 3/4 dostarczać będą paliwo, natomiast około 1/4 wywozić będzie pozostałości po procesie termicznego przekształcania odpadów. Pojazdy omijać będą centrum, a system drogowy jaki planowany jest koło zakładu zmniejszy dodatkowo uciążliwość transportu.

Czy instalacja będzie emitować hałas?

Jak każda tego typu instalacja, będzie ona źródłem hałasu. Natomiast praca instalacji nie może i nie będzie  prowadzić do przekroczenia standardów ochrony środowiska w zakresie emisji hałasu. Lokalizacja instalacji na obszarze ściśle przemysłowym powoduje, że emitowany hałas nie będzie wpływać na komfort życia mieszkańców Inowrocławia.

Jakiego rodzaju odpady trafiać będą do instalacji w Inowrocławiu?

Paliwem dla instalacji będą w przeważającej części przetworzone odpady komunalne , tj. frakcja wysokokaloryczna odpadów komunalnych zmieszanych (pre-RDF). Odpady te stanowią frakcje nie nadające się do recyklingu materiałowego i nie mogą być obecnie deponowane na składowiskach.  Jest to typowo mieszanina opakowań wielomateriałowych (np. po sokach, przetworach mlecznych), zabrudzonych miękkich plastików opakowaniowych, zabrudzonych tworzyw twardych (np. części zabawek),  gąbek, tkanin, butów, zabrudzonego papieru i tektury, itp. Uzupełnieniem będzie niewielki strumień wyselekcjonowanych odpadów z przemysłu. Termicznemu przekształcaniu nie będą poddawane odpady promieniotwórcze czy medyczne.

Czy odpady będą składowane na terenie zakładu?

Nie. Odpady będą dostarczane na bieżąco i będą trafiały bezpośrednio do szczelnie zamkniętego bunkra skąd będą cały czas pobierane do procesu. Paliwo zmagazynowane wewnątrz bunkra wystarczy na 3-4 dni pracy instalacji. Krótkotrwale magazynowane będą produkty procesu termicznego przekształcania odpadów, czyli żużle i popioły.

Dlaczego instalacja termicznego przekształcania odpadów powstanie w Inowrocławiu?

Instalacje termicznego przekształcania odpadów mają uzasadnienie wyłącznie tam, gdzie jest zapotrzebowanie na ciepło. Nowa instalacja jest elementem modernizacji zakładu CIECH Soda Polska w Inowrocławiu, polegającej na ograniczeniu zużycia węgla w procesie produkcji energii i wyłączenia części instalacji do produkcji energii z węgla. Pozyskiwanie energii z instalacji termicznego przetwarzania odpadów jest bardziej przyjazne środowisku i co równie ważne, wpłynie znacząco na konkurencyjność zakładu. Przyczyni się do obniżenia kosztów produkcji energii, które w ostatnich latach gwałtownie wzrosły (surowce, uprawnienia do emisji CO2).  

W jaki sposób na budowie skorzysta lokalna społeczność?

Na kilka sposobów. Stabilność miejsc pracy i stałe, dodatkowe przychody. Zakłady sodowe są ważnym, elementem regionalnej gospodarki. Działalność CSP oznacza także zlecenia dla blisko 250 firm kooperujących z zakładami oraz dodatkowy dochód dla lokalnych samorządów w wysokości ponad 20 milionów złotych rocznie.  

Wytwarzanie energii z węgla staje się coraz trudniejsze ze względu na strategiczne decyzje na poziomie europejskim i krajowym oraz rosnące koszty emisji CO2. Dlatego inwestycja w instalację termicznego przetwarzania odpadów jest szansą dla wzrostu konkurencyjności zakładów, a to z kolei ważne dla stabilności zatrudnienia i możliwości współpracy biznesowej dla wszystkich pracowników i podwykonawców zakładów sodowych. Oczywiście dla miasta to również kolejne stabilne źródło wpływów podatkowych, które pozwoli poprawiać komfort życia mieszkańców Inowrocławia.

Kto sfinansuje budowę instalacji?

Realizacja inwestycji zostanie sfinansowana w całości przez Grupę EEW. Przedsiębiorstwo znajduje się w dobrej kondycji finansowej dzięki silnej pozycji konkurencyjnej i sprawdzonemu modelowi biznesowemu. Projekt zostanie zrealizowany bez wsparcia z budżetu lokalnego samorządu czy środków UE.

Co z uzdrowiskowym charakterem Inowrocławia?

Nadal zostanie utrzymany. Inowrocław jest dowodem, że można doskonale godzić dwie funkcje miasta, ważnego ośrodka przemysłu i jednocześnie uzdrowiska. Przykłady funkcjonowania obok siebie Uzdrowisk i instalacji takich, jak tak przygotowywana w Inowrocławiu są m.in. w Niemczech, gdzie EEW wybudowało kilka obiektów w sąsiedztwie obszarów uzdrowiskowych lub szczególnie cennych przyrodniczo.

Czy instalacje termicznego przekształcania odpadów działają w Polsce?

Tak, choć w porównaniu do wielu krajów Europy Zachodniej jest ich stosunkowo mało. Na terenie Polski działa obecnie dziewięć instalacji termicznego przekształcania odpadów (m.in. w Bydgoszczy, Białystoku, Krakowie, Poznaniu, Warszawie i Rzeszowie). Produkują one energię elektryczną oraz energię cieplną, która trafia do miejskich sieci ciepłowniczych. Dwie kolejne instalacje budowane są w Gdańsku i Olsztynie (obie inwestycje są współfinansowane ze środków unijnych).

Czy instalacje termicznego przekształcania odpadów działają w Europie?

Tak. Instalacje termicznego przekształcania odpadów od wielu lat funkcjonują w państwach zachodniej Europy. Powstają one często w centrach gęsto zaludnionych miast (Wiedeń, Paryż) jednocześnie zaopatrując mieszkańców w ciepło i energię elektryczną. Zastosowanie najnowocześniejszych technologii sprawia, że instalacje są w pełni bezpieczne i nieuciążliwe dla mieszkańców i środowiska naturalnego.    

Instalacje termicznego przetwarzania odpadów w Europie.

Inowrocław Nowa Energia: Zalety projektu w skrócie.

Termiczna utylizacja odpadów, które nie mogą być poddane recyklingowi 

Ilość wytwarzanych odpadów w Polsce rośnie. Zgodnie z wymogami UE do 2035 r. Polska musi zmniejszyć odsetek składowanych odpadów i zwiększyć wskaźnik recyklingu odpadów komunalnych. Aby domknąć system gospodarki odpadami roczna wydajność instalacji termicznego przekształcania odpadów powinna zostać zwiększona o ok. 3 mln ton.

Lokalizacja na terenach przemysłowych

Przemysł solny kształtował Inowrocław przez blisko 150 lat. Pierwsza fabryka sody powstała w 1879 r. w dzielnicy Mątwy. Planowana instalacja powstanie na terenie przemysłowym należącym do Ciech Soda Polska S.A. Nowa Instalacja stanie się częścią istniejącego od ponad 100 lat kompleksu industrialnego.

Sprawdzona i szeroko stosowana technologia 

Instalacja będzie się charakteryzowała wysokim poziomem odzyskiwania energii, niezawodnością oraz będzie wyposażona w wielostopniowy system oczyszczania spalin, najnowszej generacji, z katalizatorem SCR.

Ochrona środowiska 

Wykorzystanie odpadów do wytwarzania energii pozwala ograniczyć spalanie paliw kopalnych, takich jak węgiel, czy gaz i zmniejsza emisję CO2. Normy dotyczące termicznego przekształcania odpadów są dużo bardziej rygorystyczne niż w przypadku spalania węgla.

Odzysk surowców

Znaczna część odpadów procesowych powstałych w wyniku termicznego przetwarzania odpadów może być użytecznie zagospodarowana i wykorzystana w sposób całkowicie bezpieczny. Żużle to surowiec używany np. w budowie dróg, zastępuje się nimi kruszywa naturalne. Z odpadów procesowych odzyskuje się też metale.

 

Najwyższa efektywność:
Przetwarzanie odpadów w przemysłowej instalacji kogeneracyjnej.

Lokalizacja

Instalacja termicznego przekształcania odpadów powstanie w Inowrocławiu, na terenie przemysłowym należącym do Ciech Soda Polska SA. Instalacja zajmie działkę o powierzchni ok. 3 ha, która znajduje się w obrębie zakładu Ciech Soda Polska, odbiorcy pary. 

Nowa Instalacja stanie się częścią istniejącego od ponad 100 lat kompleksu industrialnego. Dzięki wizualizacjom można zobaczyć jak instalacja będzie wyglądała po oddaniu do użytkowania.

Tryb pracy

Instalacja jest projektowana do pracy ciągłej, przez cały rok. Przerwy technologiczne na prace serwisowe i konserwacyjne, w tym wygaszenie i ponowny rozruch typowo trwają do 3 tygodni w roku. W tym czasie proces termicznego przekształcania nie zachodzi.

Transport paliwa

Paliwo będzie dostarczane samochodami ciężarowymi. Auta  dostarczające odpady poruszać się będą po obwodnicy, a proponowana trasa ich przejazdu omija tereny mieszkaniowe. Szacuje się, że ruch aut ciężarowych, w stosunku do obecnego obciążenia dróg wzrośnie nieznacznie. Z około 80 pojazdów na dobę, które pojawią się na drogach w związku z pracą instalacji, około 3/4 dostarczać będą paliwo, natomiast około 1/4 wywozić będzie pozostałości po procesie termicznego przekształcania odpadów . Trwają prace koncepcyjne nad zaprojektowaniem trasy wjazdu do zakładu, która w jeszcze większym stopniu ograniczy wpływ transportu na otoczenie.

Dostawa paliwa ciężarówką.

Wewnątrz bunkra

Ciężarówki na teren zakładu wjadą główną bramą usytuowaną od wschodu. Tam zostaną zważone a ich ładunek sprawdzony. Po  zbliżeniu się do bramy bunkra ta otworzy się i rozpocznie się wyładunek trwający kilkanaście minut.  W bunkrze będzie panować  podciśnienie, które skutecznie zapobiega wydostawaniu się na zewnątrz zapachów. Powietrze z bunkra będzie  zasysane i wykorzystywane do procesu termicznego przekształcania, tym samym nie wydostanie się na zewnątrz. Podczas przerw techniczno-konserwacyjnych kiedy spalanie nie zachodzi, powietrze z bunkra będzie  dodatkowo filtrowane. Odpady w bunkrze będą podlegać napowietrzaniu i homogenizacji przed podaniem ich do leja zasypowego przy pomocy chwytaka umieszczonego na suwnicy.

Bunkier na odpady z suwnicą i chwytakiem.

Termiczne przekształcanie odpadów

Z leja odpady trafią bezpośrednio na ruchomy ruszt, po którym będą się przesuwały w dół jednocześnie spalając się w optymalnych warunkach napowietrzenia. Temperatura spalania wynosić będzie co najmniej 850 stopni Celsjusza. W tak wysokich temperaturach odpady spalają się bez udziału dodatkowego paliwa. Olej opałowy  wykorzystywany jest wyłącznie do rozruchu instalacji, doprowadzenia do odpowiedniej temperatury wewnątrz pieca oraz przy wygaszaniu pracy. W procesie spalania to odpady ją jedynym paliwem. W wysokich temperaturach wewnątrz kotła dochodzi do rozpadu substancji szkodliwych. 

Oczyszczanie spalin

Złożony, wieloetapowy system oczyszczania spalin jest ważną częścią procesu i gwarantuje wysoką skuteczność przy spełnianiu rygorystycznych norm środowiskowych określonych w konkluzjach BAT oraz w Rozporządzeniu Ministra Klimatu w sprawie standardów emisyjnych dla niektórych rodzajów instalacji, źródeł spalania paliw oraz urządzeń spalania lub współspalania odpadów z dnia 24 września 2020 r. Czujniki zamontowane na kominie będą w trybie ciągłym, 24 godziny na dobę monitorowały emisje. Zastosowany zostanie system oczyszczania spalin oparty na suchej metodzie redukcji zanieczyszczeń, katalitycznej redukcji tlenków azotu oraz odpylaniu spalin z wykorzystaniem filtrów.

Filtr tkaninowy w instalacji oczyszczania spalin w zakładzie termicznej utylizacji odpadów.

Pozostałości

W procesie termicznego przekształcania odpadów powstają oczywiście produkty spalania. Jest to żużel oraz pyły z oczyszczania spalin. Żużel będzie podawany procesowi waloryzacji, tj. obróbki mechanicznej z odzyskiem metali żelaznych i nieżelaznych w specjalnie do tego przygotowanych zakładach. Następnie może być wykorzystany jako domieszka do kruszywa budowlanego wykorzystywanego do budowy dróg. Jeżeli chodzi o pyły, w chwili obecnej planuje się  składowane w specjalnie do tego przygotowywanych pustych wyrobiskach w kopalniach na terenie Niemiec, zgodnie z wieloletnią praktyką stosowaną przez EEW.

Energia z odpadów:
zmiana na lepsze.

Ochrona środowiska i zasobów naturalnych.

INOWROCŁAW NOWA ENERGIA to również inwestycja w ochronę środowiska i zasobów naturalnych. Instalacja dostarczy około 750 GWh energii w postaci pary technologicznej rocznie. To ponad jedna trzecia zapotrzebowania na energię cieplną zakładu Ciech Soda Polska w Inowrocławiu. Odpady komunalne jako źródło energii są alternatywą przyjazną środowisku i zarazem ekonomiczną, ponieważ składają się w ponad 40% z materiałów biogennych, a więc spalanych neutralnie pod względem emisji dwutlenku węgla. Zakład przyniesie również znaczące korzyści w zakresie gospodarki odpadami. Odpady powstające obecnie w gospodarstwach domowych są często zbierane selektywnie i trafiają do sortowni oraz zakładów mechaniczno-biologicznego przetwarzania, gdzie m.in. wydzielane są surowce wtórne. Istnieją jednak odpady, których nie można poddać recyklingowi, chociażby ze względu na ich wielomateriałową strukturę, stopień zabrudzenia czy zawilgocenie. Zgodnie z obowiązującymi przepisami nie można ich też składować. Racjonalnym ekonomicznie i bezpiecznym dla środowiska sposobem zagospodarowania tych frakcji odpadów jest ich termiczne przekształcanie w ściśle kontrolowanym procesie. Zakład będzie w stanie uzyskiwać energię przetwarzając do 310 000 ton takich odpadów rocznie. Uwzględnione zostaną przy tym zarówno odpady regionalne, jak i z innych województw. 

Uwarunkowania prawne UE 

  • Termiczne przekształcanie odpadów jest istotnym elementem gospodarki odpadami w krajach UE. Unia Europejska podejmuje wiele działań, które promują ograniczanie wytwarzania odpadów oraz recykling jako te najbardziej pożądane. Instalacje termicznego przekształcania odpadów pomagają skutecznie likwidować lukę pomiędzy możliwymi do osiągnięcia poziomami recyklingu odpadów a celami w zakresie ograniczenia ich składowania. Ograniczenie składowania odpadów w Europie pozwoli uniknąć emisji szkodliwych dla środowiska gazów, takich jak metan czy podtlenek azotu. Oczywiście proces termicznego przetwarzania odpadów również generuje odpady.

    Te jednak stanowią ok. 30% ich pierwotnej masy, a znaczną część z nich potrafimy użytecznie zagospodarowywać i wykorzystywać w sposób całkowicie bezpieczny. Żużle są surowcem używanym np. w budowie dróg, zastępuje się nimi kruszywa naturalne. Bez problemu odzyskuje się metale, takiej jak żelazo, aluminium czy miedź. Pyły z procesu oczyszczania spalin są magazynowane w szczelnych silosach i wykorzystywane w górnictwie podziemnym do zapełniania wyrobisk w kopalniach na terenie Niemiec. Tam będą również trafiać pozostałości procesu termicznego przekształcania odpadów z Inowrocławia.

Proces dekarbonizacji  

  • Jednym z głównych celów Grupy CIECH, właściciela zakładu w Inowrocławiu i jednocześnie odbiorcy energii z planowanej instalacji, jest promowanie i wdrażania idei zrównoważonego rozwoju. Produkty firmy mają być wytwarzane z poszanowaniem środowiska naturalnego i lokalnych społeczności. Obecnie firma Ciech jest drugim największym odbiorcą węgla po energetyce. Zgodnie z nową strategią Grupy w trosce o środowisko planowane jest zmniejszenie ilości energii potrzebnej w procesach produkcyjnych, ochrona zasobów naturalnych oraz wdrażanie idei gospodarki o obiegu zamkniętym. Dekarbonizacja wpłynie też pozytywnie na konkurencyjność CIECH i obniżenie kosztów związanych z zakupem surowców oraz uprawnień do emisji CO2. Pomoże to zapewnić spółce stabilność i długofalowy rozwój.

Projekt dla przyszłości gospodarczej Inowrocławia.

Inowrocław położony jest w województwie kujawsko-pomorskim, około 40 km na południowy wschód od Bydgoszczy. Miasto łączy dwie ważne funkcje: uzdrowiskową i przemysłową. Rozwój obydwu jest ściśle związany z wydobyciem soli. Przemysł solny kształtował miasto przez ponad 150 lat. Pierwsza fabryka sody powstała w 1879 roku w dzielnicy Mątwy.

 Obecnie Inowrocław to jeden z najważniejszych ośrodków przemysłu chemicznego w Polsce. Zakłady Ciech Soda Polska są ważnym ogniwem w gospodarce gminy i powiatu. Zapewniają miejsca pracy dla lokalnej społeczności, są źródłem stabilnych podatków, które trafiają do budżetu miasta. Firma Ciech Soda Polska jest drugim co do wielkości producentem sody kalcynowanej i oczyszczonej oraz trzecim co do wielkości dostawcą soli warzonej w Europie. Taka skala produkcji wymaga ogromnej ilości energii. Obecnie zakład pozyskuje ją z węgla, ale firma stopniowo odchodzi od wykorzystywania paliw kopalnych w produkcji. 

INOWROCŁAW NOWA ENERGIA – to inwestycja, która polega na budowie instalacji termicznego przekształcania odpadów komunalnych wraz z infrastrukturą towarzyszącą. Będzie ona zlokalizowana na terenie kompleksu Ciech Soda Polska w Inowrocławiu. Po zakończeniu inwestycji zaspokoi ona jedną trzecią zapotrzebowania na energię całego zakładu. Projekt realizowany będzie przez niemiecką grupę EEW Energy from Waste. W dobie rosnących cen energii i certyfikatów CO2 instalacja zapewni stabilną przyszłość inowrocławskiemu zakładowi i setkom firm powiązanych z jego funkcjonowaniem. Planuje się, że budowa rozpocznie się w 2024 roku i potrwa niespełna trzy lata, aż do uruchomienia instalacji w 2026 roku.

Planuje się, że budowa rozpocznie się w 2024 i potrwa niespełna trzy lata, aż do uruchomienia instalacji w 2026 r.

Mocne partnerstwo:

Inowrocław. Nowa. Energia.

Partnerzy w projekcie

EEW Energy from Waste od ponad pięćdziesięciu lat zajmuje się projektowaniem, budową, rozbudową, modernizacją, a także bieżącym zarządzaniem instalacjami termicznego przekształcania odpadów. Wszystkie zakłady EEW spełniają rygorystyczne standardy UE. Firma zarządza łącznie siedemnastoma instalacjami termicznego przekształcania odpadów, w których rocznie w energię zamienia się przeszło 5 milionów ton odpadów zasilając miasta i ważne ośrodki przemysłowe. Piętnaście instalacji zlokalizowanych jest w Niemczech, jedna w Luksemburgu i kolejna w Holandii. Firma buduje osiem nowych obiektów.  

Doświadczenie EEW, dzięki ukończonym obiektom, które od wielu lat bezpiecznie działają nie tylko w miastach, ale także w sąsiedztwie obszarów cennych przyrodniczo, pozwala na realizację projektów charakteryzujących się przyjazną dla otoczenia architekturą oraz najbardziej efektywną technologią spalania i oczyszczania spalin. Zakłady EEW są stale modernizowane, są wyposażone w najlepszą dostępną technologię. Wszystkie zakłady zarządzane przez EEW spełniają kryteria BAT (najlepszej dostępnej techniki). EEW prowadzi również zaawansowane badania nad rozwojem technologii termicznego przekształcania odpadów, pracując chociażby nad systemami wyłapywania CO2 ze spalin.

Każdego dnia 1250 pracowników EEW dba o stabilną pracę wszystkich instalacji. Działalność firmy ma pozytywny wpływ na lokalne otoczenie – EEW korzysta z usług wielu lokalnych firm w zakresie utrzymania swoich instalacji.

EEW Energy from Waste Polska Sp. z o.o. jest w pełni spółką zależną grupy EEW.

Dodatkowe materiały do pobrania

Zależy nam na tym, aby wyczerpująco poinformować Państwa o naszych planach związanych z projektem Inowrocław Nowa Energia.
W tej części znajdą Państwo dodatkowe materiały informacyjne o naszej firmie.

Pobierz broszura firmowa

Pobierz fakty i liczby

Pobierz Sustainability Report 2021

 

Kontakt

Jesteśmy zawsze chętni i gotowi do udzielania odpowiedzi na Państwa pytania. Jeśli na stronie nie znaleźli Państwo jakiejś informacji prosimy o skierowanie jej do nas  elektronicznie na poniższy adres email, lub za pośrednictwem formularza kontaktowego 

EEW Energy from Waste Polska Sp. z o.o.

ul. Polna 11
00-633 Warszawa, Polska

nowaenergia@eew-energyfromwaste.com